OBECNÍ ÚŘAD STAŇKOV

ZDE SE MŮŽETE PODÍVAT NA OFICIÁLNÍ STRÁNKY OBCE STAŇKOV

KATASTRÁLNÍ VÝMĚRA
POČET OBYVATEL
V PRODUKTIVNÍM VĚKU
PRŮMĚRNÝ VĚK

STAŇKOV

Obec Staňkov se nachází v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Žije v ní 200 obyvatel. Vesnice se nachází pod hrází Staňkovského rybníka, který ovlivňoval historii i charakter vsi.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Obec patří k vesnicím novějším, zdejší terén nedovoloval rozšiřovat polní plochy, v polovině 18. století ve Staňkově bylo jen pět sedláků. V té době zde začínal pracovat vodní hamr, který v 19. století určil průmyslový charakter vesnice. Hamr byl do roku 1869 hnán vodou ze Staňkovského rybníka, později parním strojem (Škoda). Hamr měl velkou spotřebu dřevěného uhlí, takže většina obyvatel Staňova se zabývala kácením dřeva a pálením dřevěného uhlí. Tato činnost zanikla na počátku 20. století, po roce 1920 vesnice částečně dostala rekreační charakter.

Poblíž byl hraniční přechod do Rakouska a celnice, na kterou v roce 1938 zaútočili němečtí nacisté z města Litschau (čs. finanční stráž útok odrazila, přičemž Němcům způsobila ztráty). Po roce 1948 se poblíž usadila pohraniční stráž, která do vody Staňkovského rybníka a okolní přírody nedovolovala vstup.

Staňkovský rybník je jedním z nejstarších a největších českých rybníků. Jeho plocha je 327 ha, délka 7 km, obvod 21 km, výška hráze je 18 metrů. Hráz byla několikrát protržena, proto v roce 1904 byl rybník rozdělen na části.

Po roce 1918 rybník objevili pražští trampové, jimž k přespání stačil stan či sláma ve stodole. Za nimi přišli další, kteří začali stavět luxusní chaty (továrníci Singer, Kruliš, herečka Valentová atd.). V roce 1925 Staňkov byl s nádražím Majdalena (8 km) spojen autobusovou linkou. V roce 1931 katolická organizace YMCA u rybníka postavila rozlehlý letní tábor (ústřední budova, obytné sruby, loděnice, sportovní hřiště atd.). Z turistického ruchu profitovalo i místní obyvatelstvo, které zřizovalo letní byty, penziony a hostince. Po Mnichovské dohodě se část rybníka, ve které byl letní tábor, dostala mezi zabrané sudetské území, a tábor YMCA zabralo německé válečné námořnictvo, které si v něm zřídilo výcvikové středisko.

V roce 1951 vznikla Pohraniční stráž, která zlikvidovala jak letní tábor, tak všechny soukromé chaty. Po roce 1989 byla oblast zpřístupněna, celnice zrušena, Staňkov opět navštěvují turisté, ale letní ruch, jako býval v meziválečném období, vrací se jen symbolicky.

zastupitelé NAŠÍ OBCE

STAŇKOV ŽIJE

Ing. Jana Srnec Karlovská

Starostka obce

STAŇKOV ŽIJE

Pavel Bednář

Místostarosta

STAŇKOV ŽIJE

Kristýna Dvořáková

Zastupitelka

STAŇKOV ŽIJE

Josef Dvořák

Zastupitel

STAŇKOV ŽIJE

Josef Flaška

Zastupitel

ZAJÍMAVOSTI NAŠÍ OBCE

KDE NÁS NAJDETE

OBEC STAŇKOV č.p. 83

Kontakt :               +420 384 797 242

 Úřední hodiny: 

 Platné od 1. 7. 2020

 Pondělí 8:00 -10:00  15:00 – 17:00 za přítomnosti   starostky

 Úterý není úřední den     

 Středa  8:00 – 10:00   15:00 – 17:00 

Čtvrtek není úřední den

Pátek    ZAVŘENO

máte dotaz? Napište nám